Amasya'dan Görünümler


DAVOS' DA AMASYA KONUŞULDU

BAŞBAKANIMIZ SAYIN PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU

 HER YIL İSVİÇRE’NİN DAVOS KENTİNDE DÜZENLENEN VE ONLARCA ÜLKEDEN DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI İLE ÜST DÜZEY İSİMLERİN YER ALDIĞI DÜNYA EKONOMİK FORUMUNDA AMASYA’NIN ULUSLARARASI ALANDAKİ TANITIMINA BÜYÜK BİR KATKI YAPTI.

Başbakanımız düzenlediği basın toplantısında, kendisine yabancı bir basın mensubu tarafından yöneltilen “Türkiye'ye aileyle tatile gelmek için en güzel zaman nedir ve hangi şehri tavsiye edersiniz ?” sorusu üzerine, "Huzurlu ve doğanın bir parçası olarak tatil geçirmek ve nehir, dağ ve şehrin bir arada olduğu bir yer görmek isterseniz size Amasya şehrini öneririm.” dedi.

 

Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU 18 Ekim 2014 tarihinde eşi Dr. Sare DAVUTOĞLU Hanımefendi ile toplu açılış törenine katılmak incelemelerde bulunmak üzere Amasya’yı ziyaret etmiş ve Amasya’nın tarihi, kültürel ve doğal yapısını çok beğendiğini ifade etmişti. Valimiz İ. Halil ÇOMAKTEKİN de bu ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımıza ilimizin tarihi ve kültürel özelikleri ile eğitim, sağlık, ulaştırma, tarım ve diğer hizmet alanları hakkında detaylı bilgiler vermişti. Valimiz ayrıca Amasya’nın tarihi ve kültürel özelliklerini anlatan Valilik Kültür Yayınlarını da Sayın Başbakanımıza takdim etmişti.

 

Bu ziyaretin ardından Amasya’yı oldukça beğenen ve kültürel dokunun korunması için yapılan çalışmaları takdirle karşılayan Sayın Başbakanımız,  zaman zaman yaptığı konuşmalarda Amasya’da yapılan çalışmaları diğer şehirlere örnek göstermişti.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

      

Fotoğraf Galerisi Kültürel Miras Listesi Kultur Portalı Sanal Tur Şehir Rehberi Tanıtım Filmi Yöre Mutfağı