Amasya'dan Görünümler


AFRİKA’NIN SICAKKANLI İNSANLARI İLİMİZİ ZİYARET ETTİLER

AFRİKA’NIN SICAKKANLI İNSANLARI İLİMİZİ ZİYARET ETTİLER

13-14-15 Mayıs 2016

            Afrika Kıtası Ülkeleri Birliği ASHOM üyeleri Büyükelçi ve eşleri ilimizi ziyarete geldiler. Bu kapsamda 13 Mayıs 2016 tarihinde hazırlanan programa misafir büyükelçi ve eşlerinin yanı sıra Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa YILMAZ, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, İl Kültür ve Turizm Müdürü, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Programda ilk önce ilimizin tanıtım filmi izlendi. Daha sonra Büyükelçi ve eşleri ilimiz hakkında duygu ve düşüncelerini ifade ederek Amasya’yı çok beğendiklerini ve burada olmaktan son derece mutlu olduklarını belirttiler. Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN konuşmalarında ilimiz turizmi hakkında bilgiler vererek ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini söyledi.Konuşmalarının ardından Amasya Valisi İ.Halil ÇOMAKTEKİN ve protokol üyeleri tarafından misafir büyükelçi ve eşlerine çeşitli hediyeler verildi. Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.14 Mayıs 2016 tarihinde ASHOM üyeleri ilimizde bulunan tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmişlerdir. İlimiz Kültür ve Turizm Müdürlüğünün rehberliğinde yapılan gezi sonunda misafirler; Amasya’yı tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle çok beğendiklerini, hayran kaldıklarını, burada bulunmaktan son derece mutlu olduklarını ifade ederek, kendilerine bu imkanı sağlayan ve büyük bir misafirperverlik gösteren başta Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN’ e, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR’ e, diğer tüm ilgililere ve misafirperver Amasya halkına teşekkür ettiler.

Afrika Kıtası Ülkeleri Birliğine (ASHOM) üye ülkelerin Büyükelçilerinin Amasya Üniversitesi tarafından akşam yemeğinde ağırlandı.Üniversitenin İpekköy Yerleşkesi’nde Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY’ın ev sahipliğinde gerçekleşen programda Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN, Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz ERDEM, İl Kültür ve Turizm Müdürü, bazı protokol üyeleri ve Üniversite Yöneticileri yer aldı. Sıcak ve samimi bir atmosferde geçen programda misafir Büyükelçilere Amasya Üniversitesinin tarihi ve gelişim süreci hakkında bilgiler verilirken, programın sonunda konuk Büyükelçilere Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY tarafından Amasya hatırası hediyeler verildi. Program hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

15 Mayıs 2016 tarihinde Afrika Kıtası Ülkeleri Birliğine (ASHOM) üye ülkelerin Büyükelçileri ve eşleri Boraboy Gölü’nü ziyaret etmişlerdir. Burada yöresel yemekler ikram edilmiştir. İlimize gelen misafirler memnuniyetlerini dile getirerek ilimizden ayrılmışlardır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Fotoğraf Galerisi Kültürel Miras Listesi Kultur Portalı Sanal Tur Şehir Rehberi Tanıtım Filmi Yöre Mutfağı