T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ŞEHZADELER ŞEHRİNDE, ŞEHZADELER MUTFAĞINDAN ÖRNEKLER KONULU SUNUM

            15 – 22 Nisan Turizm Haftası münasebetiyle Amasya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda “Şehzadeler Şehrinde Şehzadeler Sofrasından Sunumlar” konulu etkinlik yapıldı.  Programa Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN, Garnizon Komutanı Tuğg. Mustafa YILMAZ, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRLANGIÇ, İl Kültür ve Turizm Müdürü ile bazı protokol üyeleri ve öğretim üyeleri yer aldı.Amasya Üniversitesinde aşçılık eğitimi alan öğrencilerin katıldıkları yarışmalarda dereceye giren yemeklerini sergiledikleri programda, yemeklerin tarifleri ve yapılış süreçlerine ilişkin bir sunum yapıldı. Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN ise programda yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Amasya binlerce yıllık tarihi ve kültürünün yanı sıra, kendine özgü mutfak kültürüyle de ön plana çıkmaktadır. Tarih boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan bu kadim şehir Osmanlı döneminde birçok şehzade yetiştirmiştir. Yani bu şehir saray mutfağını bilen ve bu kültürü yaşatan bir şehirdir. Günümüzde de Amasya Üniversitesinde öğrenim gören gençlerimiz bu geleneği devam ettirerek, tarihi yemeklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmakta ve katıldıkları yarışmalarda ülkemize tanıtmaktadırlar.

Turizmde ulaştığımız seviyenin, daha ileri noktalara taşınması için mutfak kültürüne de ayrıca özen göstermeliyiz. Burada yetişen kardeşlerimiz mezun olduklarında inanıyorum ki, çalıştıkları mekanlarda üst seviyelere ulaşacaklar ve mutfak kültürümüzü en iyi şekilde temsil edeceklerdir.”

Amasya Valisi İ. Halil ÇOMAKTEKİN daha sonra sergilenen yemekleri inceleyerek çeşitli dereceler alan öğrencileri tebrik etti. Programın sona ermesinin ardından ise Amasya Üniversitesi yerleşkesinde öğrencilerin hizmetine sunulan Kütüphane ve Okuma Salonunu gezildi.