T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

AMASYA ULUSLARARASI ATATÜRK KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE BAŞLADI


Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kortej yürüyüşü ve etkinliklerin açılış töreni yapıldı. Düzenlenen kortej yürüyüşü ve açılış törenine Amasya Valisi Salih IŞIK, Garnizon Komutanı Zafer UĞUR, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelişinde halk tarafından karşılandığı Cülustepe’den başlayan yürüyüş, İhsaniye ve Pirinçci caddesi boyunca coşkulu bir şekilde devam ederek, Yavuz Selim Meydanı’na kadar devam etti.

Yavuz Selim Meydanındaki törende ise ilk olarak Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Festival Şeref Defteri Amasya Valisi Salih IŞIK, Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR ve Garnizon Komutanı Zafer UĞUR tarafından imzalandı. Daha sonra gruplar tarafından geçit töreni düzenlendi.

13.06.2017 tarihinde saat 11.00’de Saraydüzü Kışla Binası ve Kongre Merkezi’nde Müftü Mehmed Tevfik Efendi’nin hayatını anlatan seminer düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Özcan tarafından Müftü Mehmed Tevfik Efendinin hayatı ve milli mücadeledeki önemine dair bilgiler verildi.

Saat 14.00’te Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali Etkinlikleri kapsamında Vali Yardımcısı Nevzat SİNAN tarafından hazırlanan “Atatürk’ün İzinde Adım Adım Anadolu” adlı Progravür Resim Sergisi açılışı yapıldı. Açılışa Amasya Valisi Salih IŞIK, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin ORBAY, Vali YardımcısıTurgay İLHAN, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Hakan KARAMAN, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Vali Yardımcısı Nevzat SİNAN’ın açılış öncesibilgiler verdiği sergi festival süresince açık kalacak.


DSC.1.JPG

DSC.10.JPG

DSC.11.JPG

DSC.12.JPG

DSC.13.JPG

DSC.14.JPG

DSC.15.JPG

DSC.16.JPG

DSC.17.JPG

DSC.18.JPG

DSC.19.JPG

DSC.2.JPG

DSC.20.JPG

DSC.22.JPG

DSC.3.JPG

DSC.5.JPG

DSC.6.JPG

DSC.7.JPG

DSC.8.JPG

DSC.9.JPG